Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » Przekształcenie własnościowego prawa do lokalu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Przekształcenie własnościowego prawa do lokalu
PostWysłany: Czw 21:52, 26 Sty 2006
Klatek D
Gość

 


Witam
Mam pytanie do osób które podpisywały akty notarialne ze spółdzielnią przekształcające własnościowe prawo do lokalu w mieszkanie "hipoteczne". Czy udało się komus wynegociować jakieś zmiany w przedstawionym przez spółdzielnie formularzu aktu notarialnego. Nie podoba mi się szczególne dwie sprawy. Pierwsze to jest zgoda kupującego na nadbudowe bloku. Druga sprawa to jest odpłatność za służebność przechodu przez działkę na której znajduje się parking przed blokiem. O ile pamiętam mamy płacić 200zł rocznie spółdzielni za coś czego nie potrzebuję i co powinno być częścią nieruchomości poddanej podziałowi. W mojej ocenie spółdzielnia w ten sposób pobiera od mieszkańców haracz.

Pozdrawiam
PostWysłany: Sob 12:05, 28 Sty 2006
mieszkaniec
Gość

 


Witam,
jak dla mnie to 200 zl to nie jest duzo, moge sie na to zgodzic, ale jesli chodzi o nadbudowe bloku to protestuje. Moze szanowny mieszkaniec przy okazji wie
co sie dzieje z budowa garaży, gdyż już miałem im zapłacić ostatnią ostatecznie ostateczną dopłatę , ale uznałem, że bez oddanego miejsca parkingowego tego nie zrobie.
Pozdrawiam.
PostWysłany: Pon 13:43, 30 Sty 2006
Klatek E
Gość

 


Witam , myślę , ze temat przekształceń inetersuje bardzo wielu mieszkańców.
Słyszałem , ze "przekształciło" się już około 140 właścicieli mieszkań i na żadnym z nich nie było wpisu do hopoteki kredytu wziętego przez PAX pod budowę nowych osiedli.
Osobiści mam pytanie
- czy możliwe jest żeby takie obciązenia zostały dopisane później( po akcie notarialnym i ustanowieniu hopoteki ?)
- jeżeli te przekształcenia są dobra dorgą na "odcięcie się" od porblemów finansowych spółdzielni - dlaczego z tego prawa nie skorzstalismy wszysycy ?
Jakie są minusy przekształcenia w odrębna własność .
Bardzo proszę osoby , które dobrze orientują się w temacie aby podzieliły się z nami swoją wiedzą i wątpliwościami . Myślę , że sprawa jest wazna i interesująca dla nas wszystkich . Pozdrawiam Wszystkich Sąsiadów !
PostWysłany: Śro 11:37, 08 Lut 2006
Gość

 


Hmm, nie wydaje mi sie, aby potem mozna bylo dopisac cos w KW mieszkania bez zgody wlascicieli....
A co do kwestii odcinania sie wszystkich od problemow finansowych spoldzielni, to taka koniecznosc wystepuje w momencie sprzedazy mieszkania, bo nikt by nie kupil zbyt obciazonego mieszkania...
Re: Przekształcenie własnościowego prawa do lokalu
PostWysłany: Czw 11:01, 16 Lut 2006
eses
Gość

 


Witam,

Zastanawiam sie nad kupnem mieszkania w waszym bloku. Jezeli kupie to tylko takie po przeksztalceniu we "wlasnosc hipoteczna".
Klatek E napisał:
Jakie są minusy przekształcenia w odrębna własność .

Wg mnie nie ma zadnych.

Sprawy przeksztalcenia we wlasnosc reguluje Ustawa o spoldzielnich mieszkaniowych Art od 42 do 51. Nie chce mi sie wklejac wszystkiego. Podaje link. Kazdy moze przeczytac:
[link widoczny dla zalogowanych]

Najciekawsze wg mnie z tej ustawy:

Art. 42.
1. W okresie 24 miesięcy od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości spółdzielnia mieszkaniowa określi przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu w tej nieruchomości.
2. Określenie przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości, o której mowa w ust. 1, następuje na podstawie uchwały zarządu spółdzielni sporządzonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
3. Uchwała, o której mowa w ust. 2, powinna określać:

1) oznaczenie nieruchomości obejmującej budynek lub budynki, w których ustanawia się odrębną własność lokali,
2) rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych,
3) wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu,
4) oznaczenie osób, którym zgodnie z przepisami ustawy przysługuje prawo żądania przeniesienia na nich własności poszczególnych lokali,
5) przypadający na każdy lokal stan zadłużenia z tytułu:
a) kredytu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami,
b) dokonanego na podstawie odrębnych przepisów przejściowego wykupienia ze środków budżetu państwa odsetek wraz z oprocentowaniem tych odsetek,
c) uzupełnienia wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w wypadku modernizacji budynku, w rozumieniu art. 61 ust. 5, w którym dany lokal się znajduje,
d) kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal.

4. Do określenia wielkości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej dla każdego lokalu, dokonywanego w uchwale zarządu spółdzielni, mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 3 ust. 3-6 ustawy o własności lokali.
5. (49) Uchwały, o których mowa w ust. 2, od dnia wejścia w życie stanowią podstawę oznaczania lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowieniu odrębnej własności lokali na rzecz członków spółdzielni, osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub spółdzielni mieszkaniowej oraz o przeniesieniu własności tych lokali przez spółdzielnię na rzecz członków spółdzielni lub innych osób.
6. Decyzje o przyjęciu metody określenia powierzchni użytkowej lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych w danej nieruchomości podejmuje zarząd spółdzielni. Przyjęta metoda określenia powierzchni lokali oraz pomieszczeń przynależnych ma zastosowanie do wszystkich lokali znajdujących się w danej nieruchomości.
7. Decyzję o przynależności do lokalu, jako jego części składowych, pomieszczeń przynależnych, w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali, podejmuje zarząd spółdzielni.
(...)

Art. 44.
1. Z chwilą ustanowienia odrębnej własności lokali w nieruchomościach stanowiących własność spółdzielni mieszkaniowych, hipoteki obciążające te nieruchomości w dniu wejścia w życie ustawy wygasają.2. W wypadkach, o których mowa w ust. 1, spółdzielnia mieszkaniowa obciąży inną nieruchomość stanowiącą jej własność hipoteką, w celu zabezpieczenia wierzytelności poprzednio zabezpieczonej hipoteką, która wygasła.
3. Wierzytelność spółdzielni w stosunku do właścicieli lokali należna od nich z tytułu przypadającej im do spłaty części kredytów zaciągniętych przez spółdzielnię mieszkaniową może zostać zabezpieczona hipoteką na lokalach stanowiących własność tych osób.
4. (50) Jeżeli ustanowienie odrębnej własności lokali następuje jednocześnie na rzecz wszystkich osób, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, hipoteka obciążająca nieruchomość stanowiącą własność spółdzielni mieszkaniowej obciąża wszystkie odrębne lokale. Wierzyciel, któremu przysługuje powstała na tej podstawie hipoteka łączna, obowiązany jest dokonać jej podziału między właścicieli odrębnych lokali, stosownie do ich udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnych.



Czyli wg mnie. Przeksztalcenie nalezy wykonac w 3 krokach:
1. Obejrzec uchwale opisana w Art 42 i sprawdzic jaki obciazenia sa do splaty. Sprawdzic jaka czesc nieruchomosci spoldzielnia sobie zostawia.
2. Splacic wszystko to co jest w uchwale - wklad i ewentalna czesc kredytu przypadajaca na lokal i uzyskac na to papiery.
3. Jezeli macie wiec w reku papiery, ze wklad jest uzupelniony a wasza czesc kredytu zaciagnietego na budowe splacona nalezy przeksztalcic prawo we "wlasnsc hipoteczna".

Klatek E napisał:
Słyszałem , ze "przekształciło" się już około 140 właścicieli mieszkań i na żadnym z nich nie było wpisu do hopoteki kredytu wziętego przez PAX pod budowę nowych osiedli.
(...)


Wg mnie powinniscie sie masowo jak najszybciej przeksztalcic. Plus z tego jest opisany w Art 24:

Art. 24. (44) 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie narusza przysługujących członkom spółdzielni spółdzielczych praw do lokali.


Czyli jezeli wiecej niz 50% mieszkancow przeksztalci prawo we "wlasnosc hipoteczna" to mozecie sami ustanowic zarzad i w pelni zarzadzac swoja nieruchomoscia (wspolnota mieszkaniowa). W ten sposob mozecie np nie dopuscic do nadbudowy czy innych niezbyt przyjemnych planow spoldzielni. Poza tym kasa splywajaca z czynszow bedzie pod kontrola zarzadu wspolnoty a nie "spoldzielni molocha".

Klatek D napisał:
(...) Czy udało się komus wynegociować jakieś zmiany w przedstawionym przez spółdzielnie formularzu aktu notarialnego. Nie podoba mi się szczególne dwie sprawy. Pierwsze to jest zgoda kupującego na nadbudowe bloku. (...)

Mam nadzieje, ze sie na to nie godzicie. Nie jestem na 100% pewien ale wydaje mi sie we wg ustawy ustawy spoldzielnia po podjeciu uchwaly opisanej w Art 42 ma OBOWIAZEK przeksztalcic to prawo na zadanie czlonka spoldzielni i nie moze go warunkowac. Niestety wpisujac klauzuje do aktu notarialnego blokuje wam prawo glosu gdybyscie sie przeksztalcili we wspolnote mieszkaniowa i nie chcieli robudowy.
Mial ktos konsultacje z prawnikiem przed podpisaniem aktu przeksztalcenia prawa? Czy spoldzielnia moze odmowic przeksztalcenia?

Pozdrawiam,
eses
PostWysłany: Czw 11:37, 02 Mar 2006
Gość

 


ja przeksztalcilam we wlasnosciowe a i tak dostalam pismo o doplacie za m kw po audycie
w akcie bylo zastrzezenie, ze "... członek uregulował wkład budowlany wynikający z rozliczenia pierwszego etapu zadania inwestycyjnego w wysokości wynikającej z uchwały ... z dnia 10 marca 2003 r., w związku z czym Spółdzielnia zastrzega sobie dochodzenie dopłaty wkładu budowlanego do wysokości wynikającej z ustalenia ostatecznych kosztów budowy przez audyt oraz uchwały Rady Nadzorczej precyzującej sposób obciążenia tymi kosztami poszczególnych lokali."
i teraz sie zastanawiam, czy jest ono zgodne z prawem
PostWysłany: Sob 23:27, 11 Mar 2006
Gość

 


Powołując się na ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, kredyty zaciagniete przez spółdzielnię przed 23 kwietnia 2001 r. w momencie ustanawiania odrębnej własności lokalu nie przechodzą na właściciela mieszkania (dział IV Kw jest wolny od wpisów ) Następna sprawa to odłączenie sie od spółdzielni Pax, nie wydaaje mi się aby było to możliwe z racji tego że przy tak dużej inwestycji zawsze ktoś się wyłamie i nie bedzie chciał podpisać aktu ze spółdzielnią, a z tego co wiem powinno się przewłaszczyć 100% mieszkańców.
Przewłaszczanie lokali
PostWysłany: Czw 20:10, 06 Kwi 2006
Klatek D.
Gość

 


Witam
Czy ktoś wie ile osób przewłaszczyło lokale ? W momencie kiedy będzie to 50% udziałów w osiedlu, będzie można załorzyć wspólnote mieszkaniową i wydzielić się z niewydolnej, korupciogennej i szkodzącej mieszkańcom spółdzielni PAX.

Od administartora forum: wiadomość została przeniesiona. Proszę nie dublować tematów.
PostWysłany: Pią 9:49, 07 Kwi 2006
Gość

 


Z tego co wiem ok 150 osób podpisało akty notarialne, jest następna grupa chętnych na przewłaszczenia ok. 10 osób. Co chwila ktoś się zapisuje na akty ( dane z wczoraj )
PostWysłany: Sob 8:58, 29 Kwi 2006
Gość

 


A jak Pan sobie wyobraża przewłaszczenie jak sprawa z gruntem jest nie uregulowana? Trzeba ustanowić nowy tytuł prawny do gruntu.
PostWysłany: Sob 8:59, 29 Kwi 2006
Klatek D.
Gość

 


Cytat:
A jak Pan sobie wyobraża przewłaszczenie jak sprawa z gruntem jest nie uregulowana? Trzeba ustanowić nowy tytuł prawny do gruntu.

Witam
Znam stan na początek kwietnia.
Spółdzielnia była wpisana w KW. U notariusza podpisywało się umowy kupna nieruchomości. Jeżeli "Pax" jest wpisany w KW to kupno od Paxu jest ważne i spokojnie można się przewłaszczać. To że SP lub gmina ma roszczenia do SGGW czy a odwrót to nie wpływa na ważność aktu notarialnego.
A jak ktoś liczy że spółdzielnia będzie się zachowywać przyzwoicie to się przeliczy.
Jak mu się nie podoba sposób zarządzania naszym osiedlem to niech zmieni zarząd. Życzę powodzenia!
Tym co piszą "cała para idzie w gwizdek". Zarząd może wieczorami, przy kieliszeczku dobrego koniaku, czyta skargi na liście i się śmieje. Nic co formalnie nie jest zgłoszone przez przedstawicieli osiedla, albo nie jest na Walnym nie istnieje.
Pozdrawiam
PostWysłany: Sob 17:39, 29 Kwi 2006
Gość

 


Czy mam rozumieć, że namawia Pan, aby inni idąc za Pana przykładem, zapłacili haracz spóldzielni z tytułu ostatecznego rozliczenia i kupując tym swoją wolność, w końcu założyli współnotę mieszkaniową ?

Niestety ja zapłacę dopiero jak sąd mnie do tego zmusi i udowodni, że to jest aż taka kwota. Jak wyda orzeczenie na podstawie dokumentów i najnowszych wyroków sądowych, że należą się spóldzielni pieniądze z tytułu zakupu prawa uzytkowania od SGGW to być może zapłacę, jak oczywiście będę chciała posiadać odrębną własnosć, a na razie zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, kto ma spóldzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie musi kupować swojego udziału w gruncie.
A z tym koniakiem to Pan przesadził, zarzad wcale nie jest taki spokojny, bo wie, że są doniesienia do prokuratury.
Natomiast jak się będzie siedziało z założonymi rękoma i upatrywało jedynej nadziei w nierealnej obecnie wspólnocie mieszkaniowej, zamiast własnie próbować zmienić zarząd a przynajmniej radę osiedla, to życzę przyjemnych marzeń przy koniaczku sąsiedzie.
PostWysłany: Nie 9:27, 30 Kwi 2006
Gość

 


Anonymous napisał:

Natomiast jak się będzie siedziało z założonymi rękoma i upatrywało jedynej nadziei w nierealnej obecnie wspólnocie mieszkaniowej, zamiast własnie próbować zmienić zarząd a przynajmniej radę osiedla, to życzę przyjemnych marzeń przy koniaczku sąsiedzie.


Witam
Podpisuję się obydwoma rękami pod "ruchem zmiany rady osiedla i zarządu spółdzielni" tylko czy taki ruch istnieje? Czy są to ludzie którzy mają jakiś plan działania zgodny z Prawem Spółdzielczym, czy jest to tylko "Klub internetowych malkontentów". Jeżeli jest jakiś plan, chętnie go wysłucham i poprę swoim głosem. Mogę poprzeć także swoimi czynami, ale musi być dobry plan i ludzie którzy mają zamiar go realizować.
Co do nierealności wspólnoty. Wspólnota jest realna bo do jej załorzenia potrzebne jest 50%+1 udziałów w nieruchomości. Z tego co wiem przekształciło się już ok.150 lokali. Lokali w naszym budynku jest coś koło 600 czyli przekształcić się musi ~ ok.300 lokali.
W tym budynku mieszkają raczej ludzie których stać na dopłaty patrząc po samochodach jakie stoją przed blokiem.
Pozdrawiam serdecznie
PostWysłany: Nie 15:28, 30 Kwi 2006
Gość

 


Tu nie chodzi o to czy kogoś stać czy nie stać, ale o to jakie były rzeczywiste koszty budowy, bo spóldzielnia nie może generować zysków tak jak deweloper, tylko buduje po kosztach. Same koszty obsługi inwestycji to przecież zostały naliczone z narzutem do czego przyznała się sama P.Zagajska, a jest to nie zgodne z prawem.
Czytał Pan napewno pismo wysyłane do wszystkich mieszkanców odnoszące się do ceny 1m2 obliczonego przez niezależnych biegłych w relacji to tego co naliczyła nam spóldzielnia.
Tyle energii, czasu, pieniędzy i nie przespanych nocy na dyskusjach z sąsiadami poświeciliśmy właśnie na działanie, nie mające z malkontenctwem nic wspólnego.
Pan czeka, jak rozumiem na zaproszenie, ale ruch oddolny zawsze powstaje dzięki jednostkom, które nie czekają a same podejmują działanie. Wczoraj byłam na spotkaniu ogólnopolskiego niezależnego ruchu spóldzielców. Poza tym działamy w legalnym Stowarzyszeniu Obrony Praw Spóldzielców, które sami stworzyliśmy na naszym osiedlu. Dzięki osobowości prawnej można prędzej coś załatwić właśnie przez stowarzyszenie. Ma Pan sąsiadów - zróbcie coś, spotkajcie się, rozejrzyjcie sie kogo by tu wybrać do nowej rady osiedla lub na nowego przedstawiciela, który będzie głosował w naszym interesie, bo na ostatnim zebraniu Z.P. widać było, że może jedna osoba ze Stryjenskich nie głosowała za asolutorium dla zarzadu.
Jedyny plan zgodny z prawem to przyjść na spotkanie Grupy Członkowskiej, która lada dzień się odbędzie i zagłosować za odpowiednimi osobami, ale trzeba te osoby najpierw poznać i ustlalić z sąsiadami, komu można by zaufać. Już trochę sie znamy i to jest możliwe.
pozdrawiam
PostWysłany: Czw 17:24, 08 Cze 2006
WPK
Gość

 


Czy ktos ma nowe info na temat przewłaszczenia? Zamierzam przewłaszczyć swój lokal. Czy ktos widzi przeciwskazania ?
Pozdrawiam
Przekształcenie własnościowego prawa do lokalu
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 5  
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin