Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » Rozliczenie sezonu grzewczego Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Czw 20:24, 16 Sie 2012
PRZENIESIONY
Pią 8:40, 17 Sie 2012
jankazik

 
Dołączył: 21 Sty 2012
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematówPodejmijmy uchwałę, że przestajemy płacić złodziejom.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 7:52, 17 Sie 2012
PRZENIESIONY
Pią 8:40, 17 Sie 2012
Gość

 


Masz racje ZWOŁAC WALNE Idea
PostWysłany: Pon 8:31, 20 Sie 2012
Marek_

 
Dołączył: 30 Sie 2011
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematówTo nie jest uchwała Rady Nadzorczej tylko Uchwała Zarządu.

Cytat:
Uchwała nr 22
Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej ..PAX“ z dnia 31.07.2012 r. w sprawie rozliczenia centralnego ogrzewania za 2011 r.

§1

W związku ze zmianą taryfy dla ciepła SPEC S.A. i podwyżką cen energii cieplnej od 01.07.2012 r. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej #8222;PAX” postanawia rozliczenie centralnego ogrzewania wykonać za okres 01.01.2011-31.12.2012 do 30.06.2013 r.

§2

Jednorazowa zmiana okresu rozliczeniowego umożliwi utrzymanie zaliczek na poczet centralnego ogrzewania na poziomie ustalonym Uchwalą Rady Nadzorczej Nr 66 z dnia 26.03.2012 r.

§3

Wykonanie postanowień Uchwały zleca się Działowi Członkowsku-Mieszkaniowemu i Uwłaszczeń. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Marek_ dnia Pon 8:41, 20 Sie 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Czy spółdzielnie winna rozliczyc CO w danym roku?
PostWysłany: Wto 6:48, 18 Wrz 2012
PRZENIESIONY
Wto 9:23, 18 Wrz 2012
Eleanor Roosevelt

 
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematówPYTANIE:

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może w danym roku nie rozliczyć nadpłat za centralne ogrzewanie, a uchwałą zarządu rozliczyć je razem z rozliczeniem za kolejny rok czyli za dwa lata do czerwca trzeciego roku? W spółdzielni jest regulamin rozliczeń za c.o. przyjęty uchwałą rady nadzorczej nakazujący rozliczenie centralnego ogrzewania po upływie danego roku kalendarzowego, a podgrzewu c.w. dwukrotnie z ciągu roku. Jakie konsekwencje powinien ponieść zarząd i czy zewnętrze instytucje mogą coś w tej sprawie zrobić?

ODPOWIEDŹ:

Spółdzielnia mieszkaniowa na mocy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne jako właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest odpowiedzialna za rozliczenie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu ciepła.

Koszty zakupu rozliczane są w opłatach pobieranych od osób zamieszkałych lub użytkujących lokale. Wysokość opłat powinna być ustalona w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.

Koszty zakupu ciepła rozliczane są w części dotyczącej ogrzewania lokali przy wykorzystaniu metody wskazań ciepłomierzy lub wskazań urządzeń wskaźnikowych a dla części wspólnych budynku powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali.

Dla rozliczenia kosztu zakupu ciepła dla potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej stosuje się metodę wg wskazań wodomierzy ciepłej wody w lokalach lub liczbę osób zamieszkałych.

Spółdzielnia mieszkaniowa jako właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Spółdzielnia mieszkaniowa jako właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybrana metodę rozliczania kosztów ciepła w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalacje w budynku. Regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom zamieszkałym lub użytkującym lokale (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. nr 89 poz. 625 z póź. zm., art. 45a ust.4, 6-12 ustawy prawo energetyczne).

Z postawionego pytania wynika, że Spółdzielnia wypełniła obowiązek wynikający z ustawy prawo energetyczne. Ma uchwalony przez Radę Nadzorczą Regulamin rozliczeń kosztów centralnego ogrzewania (c.o.) i podgrzewu wody (c.w.).Z postawionego pytania wynika też, że wg Regulaminu rozliczenie centralnego ogrzewania(c.o.) powinno nastąpić po upływie danego roku kalendarzowego, a rozliczenie kosztów podgrzewu ciepłej wody (c.w.) dwukrotnie w ciągu roku. Zarząd Spółdzielni ma obowiązek rozliczyć koszty centralnego ogrzewania i podgrzewu wody wg ustaleń zawartych w Regulaminie ich rozliczania.

Jeśli Zarząd Spółdzielni nie rozlicza kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewu wody w terminach ustalonych w obowiązującym Regulaminie oznacza to, że nie wypełnia ustaleń obowiązujących w Spółdzielni, w której powierzono mu zarządzanie.

Zarząd Spółdzielni nie ma kompetencji do zmiany ustaleń zawartych w Regulaminie uchwalonym przez Radę Nadzorczą. Ustawowym organem kontrolującym w Spółdzielni jest Rada Nadzorcza. Rada Nadzorcza w pierwszej kolejności jest obowiązana egzekwować realizację przez Zarząd Spółdzielni rozliczeń kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewu wody wg zasad przyjętych w obowiązującym w Spółdzielni regulaminie.

Rada Nadzorcza jako organ kontrolno-stanowiący w Spółdzielni posiada instrumenty egzekwowania od Zarządu realizacji obowiązków, w tym terminowego rozliczania kosztów energii cieplnej dostarczanej do poszczególnych nieruchomości w Spółdzielni.

Członkowie Spółdzielni mają prawo wyrazić swoje stanowisko także w sprawie rozliczeń kosztów energii cieplnej na Walnym Zgromadzeniu rozpatrując sprawozdanie finansowe i wyrażając stanowisko w przedmiocie udzielenia Zarządowi absolutorium. W okresie pomiędzy Walnymi Zgromadzeniami członkowie Spółdzielni mają prawo zgłaszać wnioski do Rady Nadzorczej a także do Zarządu o rozliczenie kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewu wody i żądać realizacji.

Osoby korzystające z lokali w zasobach spółdzielni mogą odwoływać się także w tego typu sprawach do organów zewnętrznych tj. Związku Rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, lub do Krajowej Rady Spółdzielczej, a także do ministra właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej obecnie jest to Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Stanisława Dmitroca-Wilkos

- licencjonowany zarządca nieruchomości
Zobacz profil autora
Pismo w sprawie zwrotu zaliczek za media
PostWysłany: Śro 9:25, 03 Paź 2012
PRZENIESIONY
Śro 9:26, 03 Paź 2012
Eleanor Roosevelt

 
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematówWitam,

W załączeniu propozycja wystąpienia do SM PAX w sprawie zwrotu i rozliczenia zaliczek za media. Proszę wpisać tylko Państwa dane i wysyłać do spółdzielni.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Eleanor Roosevelt dnia Śro 9:31, 03 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 11:52, 03 Paź 2012
Gość

 


To zaliczki na wodę też nie sa rozliczane przez PAX?
PostWysłany: Śro 5:52, 26 Cze 2013
gość
Gość

 


Zobaczymy ile są warte słowa prezesa. Na zebraniu powiedział, że centralne ogrzewanie będzie rozliczone w tym miesiącu
PostWysłany: Śro 8:56, 26 Cze 2013
jankazik

 
Dołączył: 21 Sty 2012
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematówNo to zostało trzy dni z dzisiejszym Very Happy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 20:02, 26 Cze 2013
Gość

 


"Zobaczymy ile są warte słowa prezesa. Na zebraniu powiedział, że centralne ogrzewanie będzie rozliczone w tym miesiącu"

od oglądania słów prezesa jest Walne;
ale na Walnym nikt nic nie chce oglądać-poza oczywiście znajomymi i krewnymi króliczka
PostWysłany: Pią 16:32, 28 Cze 2013
Gość

 


i co z co
PostWysłany: Czw 16:31, 04 Lip 2013
salezego
Gość

 


nieruchomośc na Salezego juz otrzymuje powiastki, za pokwitowaniem ,rozliczenia centralnego za dwa sezony i oczywiscie sa bardzo duze niedoplaty,ludzie zaczynaja prychać ale co to da skoro na WZ nie chce się chodzić.
PostWysłany: Czw 18:27, 04 Lip 2013
Gość

 


salezego napisał:
nieruchomośc na Salezego juz otrzymuje powiastki, za pokwitowaniem ,rozliczenia centralnego za dwa sezony i oczywiscie sa bardzo duze niedoplaty,ludzie zaczynaja prychać ale co to da skoro na WZ nie chce się chodzić.


Nic dziwnego, że są niedopłaty po takiej mroźnej zimie, ale skoro aż tak wysokie są niedopłaty, to nie o zużycie tu chodzi, ale o kalkulację stawek za centralne. To trzeba sprawdzić.
PostWysłany: Nie 19:50, 07 Lip 2013
salezego
Gość

 


zima ,zimą ale to nie usprawiedliwia takich niedopłat tym bardziej ,że sezon 2011/2012 grzewczy był na duzych nadwyżkach ,oczywiście wtedy nie zwrócono ich lokatorom niby na poczet wyższych rachunków za sezon 2012/2013.
Takich mamy prezesów że już w czerwcu 2012 wiedza ,ze zima bedzie długa i mroźna itd
Kasa widać świeci pustkami ale już myslimy nad wpłatą czynszów na konto spółdzielni i wtedy niech sobie "grabia" a bank udostępno im tylko pieniądze na media i to sam je przeleje bo innej drogi nie ma na ta transparentność w spółdzielni.
PostWysłany: Wto 10:20, 09 Lip 2013
Gość

 


salezego napisał:
nieruchomośc na Salezego juz otrzymuje powiastki, za pokwitowaniem ,rozliczenia centralnego za dwa sezony i oczywiscie sa bardzo duze niedoplaty,ludzie zaczynaja prychać ale co to da skoro na WZ nie chce się chodzić.


Co to znaczy "bardzo duże niedopłaty"? U nas właśnie dozorca roznosił i niedopłata owszem jest, ale mniej więcej taka jak zawsze (x2, bo za 2 sezony). Raczej w granicach błędu niż "bardzo duża".
PostWysłany: Śro 15:58, 10 Lip 2013
gość
Gość

 


Szanowni sąsiedzi to jakaś kpina rozliczenie na Stryjeńskich obejmuje okres od 01.2011 do 30.04.2013 kwota blisko 1200zł niedopłaty i termin na uregulowanie 3 dni!!! Skąd SM wyszła taka kwota!!!!!????
Rozliczenie sezonu grzewczego
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 3 z 5  
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin