Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » O przewodniczącym RN, odzieleniu się od PAXu i inne... Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
O przewodniczącym RN, odzieleniu się od PAXu i inne...
PostWysłany: Śro 14:57, 14 Mar 2007
Gość

 


Zigi napisał:
Anonymous napisał:

"Koszty dozorcy sprzątającego klatki A i B to ok. 6,5 tys. zł (uwzględniają one również gotowość do pracy w weekendy – co przede wszystkim widoczne było w przypadku odśnieżania – kiedy efekt pracy dozorcy były znacznie lepsze niż firmy, z którą SM PAX się rozstała) – podobna stawka została ustalona z parą sprzątającą pozostałe klatki..." - cytat z PROTOKÓŁ NR 02/2007Z ZEBRANIA RADY OSIEDLA
z dn. 6 marca 2007 r.

Można by powiedzieć niezła pensyjka. Nikogo tańszego nie było? Przecież to My mieszkańcy za to płacimy.

I mieszkanie słuzbowe?


Anonymous napisał:
Tego nie wiem, ale jak na mój gust to trochę przegięcie.


Ale przew. rady nadzorczej tak nie uważa. Jego zdaniem wszysko jest o.k.
Powiedział nawet na zebraniu RO, że to wcale nie jest dużo jak za jego - dozorcy ciężką pracę i ciągłą dyspozycyjność.
Wszyscy osłupieli a przew. rady nadz. nawet się nie żachnął.
Skoro przew. rady tak uważa to tak pozostanie koniec kropka i nikt mu nie podskoczy, do czasu oczywiście, ale jak podskoczy to definitywnie.On tak się zachowuje jakby te opłaty eksploatacyjne jego nie dotyczyły. Może on płaci inne stawki niż my?! Confused
Przew. rady nadz. nic w zasadzie nie dziwi a całą swoją energię kieruje na zwalczanie tych co nie chcą zapłacić za ostateczne rozliczenie. Zamiast się zająć gówniarstwem co dewastuje klatki i wytoczyć im sprawę o licytację mieszkania to on się chce zajmować licytacją tych co dawno za wszystko zapłacili.
PostWysłany: Czw 10:51, 15 Mar 2007
Gość

 


Skoro przew. rady tak uważa to tak pozostanie koniec kropka i nikt mu nie podskoczy, do czasu oczywiście, ale jak podskoczy to definitywnie.

To może czas najwyższy żeby podskoczyć i skończyć z tą chorą sytuacją. Blok mimo tego, że dopiero co jest oddany do użytku zaczyna przypominać XX letnie bloki z wielkiej płyty. Wejścia do klatek się sypią, ściany brudne, elewacja paskudna itp itd. Wydaje mi sie, że wszyscy potrafią tylko na nas zarobić, a my nie mamy żadnego głosu w naszej sprawie. Szlag mnie trafia jak czytam listę mailingową. Lokatorzy występują z wnioskami, które przyczyniłyby sie do poprawy sytuacji na osiedlu i co? i nic.
PostWysłany: Czw 16:07, 15 Mar 2007
Gość

 


Anonymous napisał:
Skoro przew. rady tak uważa to tak pozostanie koniec kropka i nikt mu nie podskoczy, do czasu oczywiście, ale jak podskoczy to definitywnie.

To może czas najwyższy żeby podskoczyć i skończyć z tą chorą sytuacją. Blok mimo tego, że dopiero co jest oddany do użytku zaczyna przypominać XX letnie bloki z wielkiej płyty. Wejścia do klatek się sypią, ściany brudne, elewacja paskudna itp itd. Wydaje mi sie, że wszyscy potrafią tylko na nas zarobić, a my nie mamy żadnego głosu w naszej sprawie. Szlag mnie trafia jak czytam listę mailingową. Lokatorzy występują z wnioskami, które przyczyniłyby sie do poprawy sytuacji na osiedlu i co? i nic.W ramach prawa trudno jest na razie podskoczyć w kwestii samych wyborów.
Panu TS wygasł mandat, ale dopóki nie zostanie wybrana inna osoba na jego miejsce on nadal jest członkiem rady nadzorczej.
Niestety udało mu się przedłużyć swoją kadnecję poprzez niedoprowadzenie do wyborów na zeszłym Zebraniu przedstawicieli .
Na najbliższym w czerwcu tego roku powinny jużodbyć się wybory, ale co z tego wyniknie nie wiadomo. Jest szansa, ze wejdzie nowa ustawa o spóldzielniach przywracająca walne zgromadzenie wszystkich członków i wtedy on nie ma szans na wygraną. Mam wrażenie, że przew rady zrobi wszystko żeby utrzymać sie na stanowisku. Jest po za tym impregnowany na wszelką krytykę, więc sam honorowo nie zrezygnuje. Gdybyśmy napisali wspólne wotum nieufności to może byłaby większa presja, choć wątpię.
Można działać jednak inaczej i wniesć sprawę do prokuratury o zbadanie czy nie zachodzi działanie na szkodę członków przez zaniechanie działań kontrolnych i przymykanie oczu na działania nie zgodne z prawem lub pokrzewdzeniem członków czy naruszaniem ich praw materialnych.
Dobrze by było gdyby mieszkańcy pisali pisma do rady nadzorczej w których wykazywali by nieprawidłowości. Jeżeli Rada nie będzie reagować jako organ kontrolny to znaczy, ze nie wywiązuje sie ze swoich obowiązków i działa na szkode spłdzielców. To wszystko potem przyda się jako dowód w prokuraturze.
W razie ewentualnego wniesienia przez prokuraturę zarzutów i udowodnienia w sądzie takiego działania organu lub zaniechania na szkodę członków, grożą za to członkom rady sankcje prawne.
Pan TS jest przekonany o słuszności swoich działań, trzeba mu więc udowonić, że jest inaczej. Same narzekania członkónie wystarczają.
Nie mamy wpływu na wyboru do rady, chyba, że sejm uchwali nową ustawę i przywróci walne.
Poza tym należy pamiętać, ze rada nadzorcza jest organem kolektywnym
więc to nie tylko przew. samodzielnie podejmuje decyzje. Są jednak w tym organie aż trzy osoby z naszego osiedla, a jest tak jak jest - kiepsko

Jezeli będziecie Państwo tylko narzekać to będzie coraz gorzej. Nikt się za nami nie ujmie, tylko my musimy z tym wszystkim zrobić porzadek. Bierność w niczym nam nie pomaga.
PostWysłany: Pią 11:19, 16 Mar 2007
Gość

 


Anonymous napisał:
Anonymous napisał:
...To może czas najwyższy żeby podskoczyć i skończyć z tą chorą sytuacją. .... Lokatorzy występują z wnioskami, które przyczyniłyby sie do poprawy sytuacji na osiedlu i co? i nic.

Jezeli będziecie Państwo tylko narzekać to będzie coraz gorzej. Nikt się za nami nie ujmie, tylko my musimy z tym wszystkim zrobić porzadek. Bierność w niczym nam nie pomaga.


Bierność mieszkańców osiedla jest znamienna, bo nazywanie siebie "lokatorem" we własnym domu też jest swoistą oznaką zależności od SM, a tak nie jest, bo jesteśmy WŁAŚCICIELAMI tego osiedla. Zapłaciliśmy za jego wybudowanie, PAX tylko na nim administruje. A nie powinien, skoro "większość" mieszkańców się przewłaszczyła może zalożyć Wspólnotę i wybrać sobie innego zarządce.
Czekanie na Zebranie Członków, czy też na Walne jest stratą czasu, bo w kilkunastotysięcznej spółdzielni interesy i dobro osiedla Stryjeńskich nie ma znaczenia dla mieszkańców innych osiedli PAX. Wybory nowej Rady Nadzorczej to kolejny "pic", w takim molochu jakim jest PAX nasze sprawy i tak będą jednymi z wielu, a dla nas są one przecież najważniesze.
Zadbajmy o własny dom i wydzielmy się z PAX jako nowa spółdzielnia (tak zrobili nasi sąsiedzi z SM Domino) lub skoro jest "większość" niech powstanie Wspólnota mieszkaniowa. Wówczas nasze pieniądze pozostaną na naszym osiedlu, a nie będą wydawane na budowę "Wiatracznej" lub remonty na Narbutta w imię cyt. "solidaryzmu społecznego "(prezes zarządu SM PAX).
PostWysłany: Pią 13:31, 16 Mar 2007
gosc
Gość

 


Jaki procent mieszkań musi być wywłaszczonych aby oderwac się od PAX-u?
PostWysłany: Pią 14:19, 16 Mar 2007
Gość

 


gosc napisał:
Jaki procent mieszkań musi być wywłaszczonych aby oderwac się od PAX-u?

komandos napisał:
Art. 241. (50) 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 1a, art. 31 i 32 ustawy o własności lokali.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie narusza przysługujących członkom spółdzielni spółdzielczych praw do lokali.

Na co czekają właściciele? Podobno przekształciła się większość mieszkanców. Czemu nie robicie zebrania właścicieli i nie zastanawiacie jak odciąć się od tej spóldzielni?
Zamiast narzekać na administrację trzeba brać się do roboty i stworzyć własną wspólnotę mieszkaniową.
PostWysłany: Pią 14:23, 16 Mar 2007
Gość

 


gosc napisał:
Jaki procent mieszkań musi być wywłaszczonych aby oderwac się od PAX-u?


Przewłaszczenie nic nie ma wspólnego z wydzieleniem sie spółdzielni.
Wydzielenie następuje na wniosek mieszkanców zarówno tych przewłaszczonych jak i nie przewłaszczonych.
Teraz jak przegłosują nową ustawę o spóldzielniach to wejdzie z powrotem art. 108 a, ale i tak można zrobić to poprzez sąd, bo TK uznał za niezgodne z Konstytucją wykreślenie art. 108 a. poniewaz godziło to w swobodę zrzeszania się.

Art. 108. [Uchwała o podziale spółdzielni] § 1. Spółdzielnia może podzielić się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia podjętej zwykłą większością głosów w ten sposób, ze z jej wydzielonej części zostaje utworzona nowa spółdzielnia.

§ 2. Uchwała o podziale spółdzielni powinna zawierać:

1) oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i powstającej w wyniku podziału;

2) listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni;

3) zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań;

4) datę podziału spółdzielni.

Art. 108a. [18] (uchylony).
PostWysłany: Pią 14:38, 16 Mar 2007
Gość

 Scenariusz ustanowienia małej spółdzielni mieszkaniowej przez oddzielenie np. jednego budynku od spółdzielni molocha.Aby z budynku, który należy do dużej spółdzielni mieszkaniowej utworzyć nową spółdzielnię, należy poczynić następujące kroki.


--------------------------------------------------------------------------------

1. Procedura musi być zgodna z procedurą jaka obowiązuje przy zakładaniu nowej spółdzielni. Dlatego konieczne jest zebranie co najmniej trzech osób - członków spółdzielni mieszkających w tym budynku, które utworzą komitet organizacyjny. Niepotrzebna jest w tym celu niczyja zgoda, ani konsultacje. Nie trzeba zawiadamiać o tym zarządu spółdzielni, ani żadnego innego oficjalnego organu spółdzielni.


--------------------------------------------------------------------------------

2. Komitet organizacyjny robi rozpoznanie czy w danym budynku zamieszkuje dostateczna liczba członków spółdzielni, by założyć nową spółdzielnię. Nie może być to liczba mniejsza niż 10. Jeśli w danym budynku mieszka mniej niż 10 członków spółdzielni należy rozpoznać, który z najbliższych budynków tej spółdzielni nadawałby się do takiego wyłączenia. Należy mieć na uwadze by wielkość planowanej spółdzielni nie przekraczała 200. Do granicy tej należy podchodzić jednak praktycznie, a nie doktrynalnie. Przy ustalaniu liczby członków spółdzielni należy pamiętać, że w jednym mieszkaniu może mieszkać więcej niż 1 członek spółdzielni np. oboje małżonkowie.


--------------------------------------------------------------------------------

3. Komitet organizacyjny przeprowadza akcję informacyjną wśród mieszkańców bloku wskazując na niewątpliwą opłacalność wydzielenia się jako nowej małej spółdzielni. Nie powinno to sprawić większych kłopotów, bowiem analiza comiesięcznych opłat dostarczy wielu argumentów. Utrzymanie spółdzielni - molocha musi więcej kosztować.


--------------------------------------------------------------------------------

4. Komitet organizacyjny zwołuje zebranie członków spółdzielni danego bloku z zamiarem podjęcia uchwały o ich wydzieleniu się jako nowej spółdzielni. Należy zadbać, by zawiadomienie o zebraniu dotarło do wszystkich zainteresowanych na 7 dni przed zebraniem. Przypominam, że do tego nie jest potrzebna zgoda, ani powiadamianie jakiegokolwiek organu spółdzielni.


--------------------------------------------------------------------------------

5. Komitet organizacyjny w czasie zebrania sporządza listę obecności, zapewnia protokołowanie zebrania oraz przedstawia projekt uchwały o podziale spółdzielni. Następnie poddaje go pod głosowanie. Wzorcowy tekst uchwały o podziale spółdzielni. Jeśli ktoś z ważnych przyczyn nie może uczestniczyć w zebraniu w wyznaczonym przez Komitet organizacyjny terminie, może wyrazić swoje poparcie dla uchwały przez złożenie podpisu na karcie zawierającej treść tej uchwały poza zebraniem. Najlepiej przed, tak by można było zebranych poinformować o tym fakcie.


--------------------------------------------------------------------------------

6. Tekst uchwały z podpisami należy sporządzić w 2 egzemplarzach.--------------------------------------------------------------------------------


7. Jeśli za wspomnianą uchwałą opowie się ponad połowa członków spółdzielni mieszkających w tym bloku (np. na 101 za 51), oznacza to, że procedura podziału spółdzielni praktycznie została wszczęta. Upoważnione w uchwale osoby (najlepiej gdyby były to osoby, które utworzyły pierwszy komitet organizacyjny) przesyłają do zarządu spółdzielni wniosek. o zwołanie walnego zebrania członków wraz z uchwałą, które formalnie ma podjąć uchwałę o podziale spółdzielni.--------------------------------------------------------------------------------


8. Zarząd spółdzielni oraz walne mają trzy miesiące, od daty złożenia wniosku, na podjęcie uchwały o podziale spółdzielni zgodnie z wnioskiem. Jeśli to się nie zdarzy lub walne odmówi podziału, wnioskodawcy składają wniosek do sądu , by on podjął taką decyzję za organ spółdzielni.--------------------------------------------------------------------------------oprac. T. Wójcik
PostWysłany: Pią 15:40, 16 Mar 2007
Zigi

 
Dołączył: 20 Mar 2006
Posty: 258
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: klatka C


Wszystko fajnie, tylko co z ciążącą na gruntach hipoteką?
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 17:06, 16 Mar 2007
Gość 2
Gość

 


Zigi napisał:
Wszystko fajnie, tylko co z ciążącą na gruntach hipoteką?


to nie przeszkadza, zeby właściciele stworzyli współnotę.
C o innego wydzielenie się ze spóldzielni - molocha i stworzenie małej spóldzielni - Stryjeńskich, a co innego powołanie współnoty mieszkanców - właścicieli.
W przypadku wydzialenia w małą spóldzielnię to rzeczywiście jest problem z hipoteką, ale tą sprawę też można wyjasniacć sądownie, kiedy doszłoby do podziału majątku.
Ja myślę jednak, ze skoro grozi nam upadłosć to nie ma sensu się wydzielać.
Jednak pytanie Zigiego o hipotekę pozostanie aktualne i niepokojące.
Jeżeli Panstwo nie widzicie zagrożenia w związku z hipoteką i jesteście tak spokojni to ja gratuluję mocnych nerwów.
PostWysłany: Pią 17:29, 16 Mar 2007
Gość

 


Gość 2 napisał:
Zigi napisał:
Wszystko fajnie, tylko co z ciążącą na gruntach hipoteką?


to nie przeszkadza, zeby właściciele stworzyli współnotę.
C o innego wydzielenie się ze spóldzielni - molocha i stworzenie małej spóldzielni - Stryjeńskich, a co innego powołanie współnoty mieszkanców - właścicieli.
W przypadku wydzialenia w małą spóldzielnię to rzeczywiście jest problem z hipoteką, ale tą sprawę też można wyjasniacć sądownie, kiedy doszłoby do podziału majątku.
Ja myślę jednak, ze skoro grozi nam upadłosć to nie ma sensu się wydzielać.
Jednak pytanie Zigiego o hipotekę pozostanie aktualne i niepokojące.
Jeżeli Panstwo nie widzicie zagrożenia w związku z hipoteką i jesteście tak spokojni to ja gratuluję mocnych nerwów.


A ja mam do Pana pytanie - jakie jest to zagrożenie?

Ja nie mam zamiaru się uwłaszczać - jak przyjdzie czas sprzedam kiedyś mieszkanie jako spółdzielcze prawo własnościowe a nie jako własność. Czy to wpływa na cokolwiek? Na cenę?

Krótko mówiąc, czy jeśli nie mam zamiaru się przewłaszczać to hipoteka bankowa w czymkolwiek mi przeszkadza? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedż.
PostWysłany: Pią 17:37, 16 Mar 2007
Gość

 


Anonymous napisał:
[A ja mam do Pana pytanie - jakie jest to zagrożenie?

Ja nie mam zamiaru się uwłaszczać - jak przyjdzie czas sprzedam kiedyś mieszkanie jako spółdzielcze prawo własnościowe a nie jako własność. Czy to wpływa na cokolwiek? Na cenę?

Krótko mówiąc, czy jeśli nie mam zamiaru się przewłaszczać to hipoteka bankowa w czymkolwiek mi przeszkadza? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedż.


Po upadłości z mocy prawa uzyskujemy odrębną własność.
PostWysłany: Pią 19:55, 16 Mar 2007
Gość

 


Anonymous napisał:
Anonymous napisał:
[A ja mam do Pana pytanie - jakie jest to zagrożenie?

Ja nie mam zamiaru się uwłaszczać - jak przyjdzie czas sprzedam kiedyś mieszkanie jako spółdzielcze prawo własnościowe a nie jako własność. Czy to wpływa na cokolwiek? Na cenę?

Krótko mówiąc, czy jeśli nie mam zamiaru się przewłaszczać to hipoteka bankowa w czymkolwiek mi przeszkadza? Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedż.


Po upadłości z mocy prawa uzyskujemy odrębną własność.


Rozumiem. Ale od wniosku do upadłości lata miną. Jeśli wcześniej sprzedam mieszkanie (własność spółdzielcza) to czy coś mnie obchodzi hipoteka?
wspólnota mieszkaniowa
PostWysłany: Nie 23:03, 18 Mar 2007
zen
Gość

 


Witam
jak rozumiem są dwa możliwe scenariusze:
- utworzenie nowej, "małej" spółdzielni mieszkaniowej - co w mojej opinii jest zastąpieniem tyfusu przez cholerę - spółdzielnie to ostatni bastion komunizmu w naszym kraju; a poza tym pozostaje problem hipoteki obciążającej PAX
- utworzenie wspólnoty mieszkaniowej, do której należeliby przewłaszczeni mieszkańcy jak również PAX jako posiadacz wielu mieszkań - w takim wypadku dług PAX pozostał by jego sprawą, a my moglibyśmy zacząć zarządzać SWOIM osiedlem tak jak należy

może zatem znaleźliby się chętni do utworzenia wspólnoty mieszkaniowej? ktoś wie jakie wymogi trzeba spełnić? ilu mieszkańców/ile % udziałów nieruchomości wspólnej znaleźć?

naprawdę 6,5k PLN dla ciecia i utrzymywanie trzech zapijaczonych ochroniarzy z naszych pieniędzy powoli przelewa czarę mojej goryczy, a Państwa?
jeszcze o wspólnocie mieszkaniowej
PostWysłany: Nie 23:26, 18 Mar 2007
zen
Gość

 


znalazłem taki artykulik:

Wykup lokalu i powstanie wspólnoty mieszkaniowej.

Inną metodą oderwania się od spółdzielni jest przekształcenie lokali spółdzielczych i uzyskanie do nich prawa własności, a następnie utworzenie wspólnoty mieszkaniowej. Zarówno osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, jak i osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ma prawo żądać przekształcenia ich praw w prawo własności lokalu.

Z chwilą przekształcenia (umowa w formie aktu notarialnego) osoby te stają się pełnoprawnymi właścicielami nie tylko lokalu, ale i współwłaścicielami działki i budynku. Jest to dużo powszechniejsza i łatwiejsza metoda oderwania się od spółdzielni, bo nie wymaga jednoczesnego zaangażowania dużej grupy członków spółdzielni.

Oderwanie może być wówczas procesem, który będzie się dokonywał stopniowo w wyniku pojedynczych działań członków, sukcesywnie przekształcających swoje lokale w budynku. Samo uzyskanie prawa własności do lokalu nie zmienia jednak sytuacji. Właścicieli nadal będą dotyczyć przepisy prawa spółdzielczego, nadal też obowiązani będą uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem nie tylko ich nieruchomości, ale również w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem innych nieruchomości spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.

Nadal opłaty będą im narzucane, a zarząd będzie wykonywany przez spółdzielnię jako zarząd powierzony. Szansa na odłączenie się pojawi się dopiero wówczas, gdy właścicielami w danej nieruchomości stanie się większość byłych spółdzielców, liczona według wielkości posiadanych udziałów w nieruchomości. Większość ta może bowiem podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością będą miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali. Dopiero od tego momentu przestają ich obowiązywać prawa spółdzielcze i mogą przejąć zarząd. Natomiast w przypadku braku takiej uchwały, zasady określone w ustawie o własności lokali zaczyna stosować się dopiero z chwilą wyodrębnienia własności wszystkich lokali w nieruchomości i po ustaniu członkostwa w spółdzielni ostatniego właściciela.


A ZATEM ILU JEST CHĘTNYCH?
O przewodniczącym RN, odzieleniu się od PAXu i inne...
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin