Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » Znów o nas piszą - Wspólnota wyjdzie ze spółdzielni goła
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Znów o nas piszą - Wspólnota wyjdzie ze spółdzielni goła
PostWysłany: Śro 13:14, 14 Lis 2012
Gość

 


Wspólnota wyjdzie ze spółdzielni goła
Rzeczpospolita , Renata Krupa-Dąbrowska 12-11-2012,

Właściciele, którzy chcą pójść na swoje, nie mogą skutecznie żądać zwrotu pieniędzy wpłaconych na fundusz remontowy

W Spółdzielni Mieszkaniowej Pax w Warszawie właściciele w jednym z bloków postanowili utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Okazało się jednak, że to nie takie proste.

Jeden dla wszystkich

– Pax nie chce nam oddać pieniędzy, które zgromadziliśmy na funduszu remontowym, chodzi o 200 tys. zł – oburza się czytelniczka. – Przecież to są nasze środki. Budynek nie jest już taki nowy i potrzebujemy tych pieniędzy.

– Nie oddamy – kontrargumentuje Stanisław Tarnowski, prezes Paksu. – Te środki są własnością wszystkich spółdzielców, a nie tylko tych mieszkających w tym bloku –tłumaczy. Kto ma rację?

– Właścicielom wydaje się, że każdy budynek ma odrębny fundusz remontowy. Niestety, to nieprawda. Każda spółdzielnia ma tylko jeden dla wszystkich nieruchomości – wyjaśnia Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie.

Jak więc powstaje fundusz? Zagadnienia te reguluje art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: ustawy). Zgodnie z nim spółdzielnia dokonuje w księgach rachunkowych odpisów w koszty gospodarki mieszkaniowej. Odpisy w koszt środków wpłacanych przez właścicieli oraz osoby, którym przysługuje lokatorskie i włas nościowe prawo do lokalu, są jedynie ewidencjonowane na poszczególne budynki. Mówi o tym art. 4¹ ustawy. A to nie jest tożsame z utworzeniem odrębnych funduszy.

Ponadto w 2007 r. Sąd Najwyższy orzekł (sygn. III CSK 412/06), że wobec braku normatywnej podstawy wyłączenia funduszu remontowego z ogólnego pojęcia funduszy własnych spółdzielni nie można zasadnie podnosić, iż nie jest on funduszem własnym spółdzielni, nawet gdy pochodzi z wpłat osób niebędących jej członkami.

– Wprawdzie orzeczenie zapadło przed dużą nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale nie straciło na aktualności – uważa wiceprezes KZRSM.

Brak roszczenia

Według Grzegorza Abramka nowo powstała wspólnota nie ma więc roszczenia o przejęcie środków z funduszu remontowego, gdyż w momencie dokonywania odpisów w koszty jeszcze nie istniała. A pieniądze, które wpływały na fundusz, były w tym czasie kwotami należnymi spółdzielni.

Te zasady działają jednak w dwie strony. Jeśliby więc spółdzielnia zaciągnęła kredyt, dzięki któremu wyremontowałaby blok, a następnie powstałaby w nim wspólnota, to spółdzielnia nie ma żadnego roszczenia w stosunku do niej o przejęcie spłaty kredytu, ale jedynie do właścicieli z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

– W obecnej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych zabrakło przepisów dotyczących wzajemnych rozliczeń między nowo powstałą wspólnotą a spółdzielnią mieszkaniową – uważa prof. Krzysztof Pietrzykowski, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego specjalizujący się w prawie spółdzielczym.

Według niego do tego typu rozliczeń powinno się stosować przepisy obowiązujące w wypadku podziału spółdzielni mieszkaniowej. Taką propozycję zawiera zresztą projekt nowej ustawy spółdzielczej, znajdujący się w Sejmie.

– Spółdzielnia, gdyby chciała zachować się elegancko w stosunku do powstającej wspólnoty, to zwróciłaby jej te pieniądze – twierdzi prof. Pietrzykowski. Przyznaje, że obecnie właściciele mogą tylko pośrednio wywodzić swoje roszczenie z art. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. – Środki te są ewidencjonowane na konkretną nieruchomość, co oznacza, że ustawodawca chciał, by były one z nią związane – tłumaczy.

Niestety, spór na tym tle władny jest rozstrzygnąć jedynie sąd.
Znów o nas piszą - Wspólnota wyjdzie ze spółdzielni goła
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin