Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » WALNE cz I, 2 termin
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
WALNE cz I, 2 termin
PostWysłany: Pią 18:36, 29 Cze 2012
Gość

 


Dzis znalzłem w skrzynce powiadomienie o 2 terminie wanego naszej grupy, pimo z dnia 22-06-2012, podzucone dzis lub wczoraj, dlugo zwlekali z informacja celowo,
termin to 02 lipca 18:00 poniedziałek, miejsce Puławska 15 Centrum Finansowe Puławska sala BRAVO

Ale i tak przyjdziemy
PostWysłany: Sob 7:23, 30 Cze 2012
Gość

 


troche zgłupiałem. do mnie informacja nie dotarła. nie będzie mnie w pl w tym terminie. czy pełnomocnictwa działają?
PostWysłany: Sob 14:10, 30 Cze 2012
Gość

 


Celowo tak późno informują o WZ żeby ludzie nie zdązyli zaplanować.
PostWysłany: Sob 18:32, 30 Cze 2012
Gość

 


miejsce_postojowe_na-1_AB napisał:
troche zgłupiałem. do mnie informacja nie dotarła. nie będzie mnie w pl w tym terminie. czy pełnomocnictwa działają?


Zarząd już nie honoruje pełnomocnictw, więc nie uzyska się mandatu.
PostWysłany: Sob 23:15, 30 Cze 2012
jankazik

 
Dołączył: 21 Sty 2012
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów



Między innymi dlatego to Walne Zgromadzenie jest nieważne. Tzw zarząd uzurpuje sobie prawo do stanowienia w SM Pax prawa ponad prawem obowiązującym w RP. Jest to obłęd lub paranoja (definicję podawałem w którymś ze swoich wcześniejszych postów). Dlatego ważność tego Walnego Zgromadzenia, ze względu m. in. na to przestępstwo, bo uniemożliwienie zastosowania prawa do pełnomocnictwa jest przestępstwem, zostanie zaskarżona do sądu. Można to jednak zrobić dopiero po zakończeniu WZ. Tzw zarząd o tym wie i dlatego wyznaczył taki późny termin na zakończenie cz. VI (do 15 listopada). Jest to już dla tzw zarządu i tzw rady nadzorczej równia pochyła, ale bezprawie w SM powoli się kończy.


Ostatnio zmieniony przez jankazik dnia Sob 23:24, 30 Cze 2012, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Sob 23:27, 30 Cze 2012
Gość

 


OPINIA PRAWNA
1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, mocą której w jej art. 2 punkt 2 nadano nowe brzmienie art. 36 ustawy z dnia 16 wrześnie 1982 r. Prawo spółdzielcze.
Zgodnie z nowymi obowiązującymi od 1 lipca 2011 r. regulacjami członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, co oznacza, że dopuszczalne jest uczestniczenie członka spółdzielni na walnych zgromadzeniach albo osobiście, jak to było dotychczas albo przez pełnomocnika, którym może być każda osoba pełnoletnia i nie będącą ubezwłasnowolnioną częściowo lub całkowicie.
Nowe przepisy wprowadzają w tym zakresie dwa wyjątki, możliwość działania przez pełnomocnika może być wyłączona przez ustawę lub przez statut spółdzielni. Nie ma jak dotychczas ustaw, które wyłączały by możliwość działania członka spółdzielni przez pełnomocnika, także statut Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX” nie zawiera postanowień, które wyłączały by stosowanie przepisów o działaniu na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni przez pełnomocników.
Należy więc stwierdzić, że nie ma jakichkolwiek przeszkód natury prawnej, aby członkowie Spółdzielni „PAX” nie mogli posługiwać się pełnomocnikami na walnych zgromadzeniach, którzy by ich reprezentowali i w ich imieniu uczestniczyli w tych walnych zgromadzeniach.
Wprawdzie regulamin obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej „PAX” będący załącznikiem do uchwały nr 2 Walnego Zgromadzenia z dnia 30.06.2011 r. w § ust. 1 stanowi, że członek spółdzielni może brać udział w jednej części walnego zgromadzenia tylko osobiście, a zatem bez możliwości posłużenia się pełnomocnikiem, ale ta reguła nie może mieć zastosowania do walnych zgromadzeń, zwoływanych od dnia 1 lipca 2011 r., ponieważ w dniu tym weszła w życie zmiana ustawy prawo spółdzielcze, która wprowadziła możliwość uczestniczenia członków na walnych zgromadzeniach przez pełnomocników, wskazana regulacja ujęta jest w regulaminie obrad, a nie w statucie spółdzielni, zatem nie ma mocy uchylającej przepisów ustawy, wreszcie uchwala wprowadzająca przedmiotowy regulamin obrad została podjęta przed wejściem w życie zmiany ustawy prawo spółdzielcze wprowadzającej możliwość korzystania z pełnomocników i po wejściu nowego prawa nie może już obowiązywać contra legem fundamentalem.
Należy jedynie przestrzegać ustawowej reguły, że pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka, oraz że członek zarządu nie może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu, chyba że spółdzielnia liczy nie więcej niż 10 członków. Tak samo pracownik spółdzielni generalnie nie może być pełnomocnikiem, chyba, że mamy do czynienia ze spółdzielnią pracy, wówczas wymagane jest członkostwo i zatrudnienie na podstawie spółdzielczej umowy o pracę, aby móc być pełnomocnikiem.
Jak powinno być sporządzone takie pełnomocnictwo – ustawa prawo spółdzielcze wymaga, aby pełnomocnictwo było sporządzone pod rygorem nieważności tylko na piśmie ( nie więc w formie ustnej) i powinno być dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.
PostWysłany: Nie 10:37, 01 Lip 2012
Gość

 


A oto odpowiedź zarządu na powyższe stanowisko w sprawie pełnomocnictw:

"Powyższy pogląd nie znajduje żadnego oparcia w przepisach prawa. W szczególności ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622), na mocy której dokonano nowelizacji przepisu art. 36 Prawa spółdzielczego nie przewiduje, iż tracą moc postanowienia statutów spółdzielni przewidujące obowiązek osobistego uczestnictwa członków w Walnym Zgromadzeniu uchwalone przed dniem 1 lipca 2011 r.

Statut jest szczególnego rodzaju umową, a zatem jego postanowienia stanowią umownie wprowadzone normy obowiązujące spółdzielców i spółdzielnię, dopóki nie zostaną we właściwym trybie uchylone lub zmienione.
Podstawowym obowiązkiem członka spółdzielni jest przestrzeganie postanowień statutu i opartych na nich regulaminów (art. 18 § 5 pkt. 1 Prawa spółdzielczego), natomiast uchwała Walnego Zgromadzenia Spółdzielni sprzeczna z postanowieniami statutu może być zaskarżona do sądu w drodze powództwa o jej uchylenie (art. 42 § 3 Prawa spółdzielczego). "

Szkoda, że zarząd nie napisał, że bardzo mu przykro, że w statucie występuje taki zapis, ale sami tego chcieliśmy, sami to uchwaliliśmy na zebraniach przedstawicieli, a władze tylko pilnują przestrzegania prawa i dostosowują swoje działania według do woli.

Zapis o 20% kworum też przecież nasi przedstawiciele uchwalili, więc o co nam chodzi. Wink
nasza spółdzielnia
PostWysłany: Nie 10:44, 01 Lip 2012
roland
Gość

 


zawsze zanim cokolwiek powiem lub napisze o pax to dwa razy powtarzam sobie ze to moja spółdzielnia.

nasza spółdzielnia = spółdzielnia spółdzielców kropka?

odpowiadam za to co tutaj się dzieje, uprzejmy jestem, pomocny ale też czujny i waleczny po grób.

na ostatnim walnym wyczytano nazwiska osób które umarły w zasobach PAX. Mam nadzieję że mojegu nazwiska nigdy nie wyczytają.
PostWysłany: Nie 18:41, 01 Lip 2012
Gość

 


Anonymous napisał:
A oto odpowiedź zarządu na powyższe stanowisko w sprawie pełnomocnictw:

"Powyższy pogląd nie znajduje żadnego oparcia w przepisach prawa. W szczególności ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622), na mocy której dokonano nowelizacji przepisu art. 36 Prawa spółdzielczego nie przewiduje, iż tracą moc postanowienia statutów spółdzielni przewidujące obowiązek osobistego uczestnictwa członków w Walnym Zgromadzeniu uchwalone przed dniem 1 lipca 2011 r.

Statut jest szczególnego rodzaju umową, a zatem jego postanowienia stanowią umownie wprowadzone normy obowiązujące spółdzielców i spółdzielnię, dopóki nie zostaną we właściwym trybie uchylone lub zmienione.
Podstawowym obowiązkiem członka spółdzielni jest przestrzeganie postanowień statutu i opartych na nich regulaminów (art. 18 § 5 pkt. 1 Prawa spółdzielczego), natomiast uchwała Walnego Zgromadzenia Spółdzielni sprzeczna z postanowieniami statutu może być zaskarżona do sądu w drodze powództwa o jej uchylenie (art. 42 § 3 Prawa spółdzielczego). "

Szkoda, że zarząd nie napisał, że bardzo mu przykro, że w statucie występuje taki zapis, ale sami tego chcieliśmy, sami to uchwaliliśmy na zebraniach przedstawicieli, a władze tylko pilnują przestrzegania prawa i dostosowują swoje działania według do woli.

Zapis o 20% kworum też przecież nasi przedstawiciele uchwalili, więc o co nam chodzi. Wink


I w myśl tego nawet zmiana konstytucji nic nie zmieni bo Statut i uchwały o niego oparte są ponad jakimkolwiek prawem w Polsce.
I żadne tam ustawy czy konstytucje nie będą nam spółdzielcom mówiły co jest dobre a co złe. O tym mówi najważniejszy organ władzy jakim jest nieomylny Zarząd, a jeśli nawet statut stanowi inaczej, to znaczy że się nawet statut myli.
A jak się komuś nie podoba to może iśc do sadu i za swoje prywatne pieniądze dochodzić prawdy, którą i tak Zarząd ma w najgłębszym poważaniu bo jest przeciec nieomylny.
WALNE cz I, 2 termin
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin