Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » Oponia prawna z Naszych Spraw, proszę o komentarz
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Oponia prawna z Naszych Spraw, proszę o komentarz
PostWysłany: Czw 9:28, 21 Cze 2012
Gość

 


OPINIE PRAWNE
Czy członkowie SM„PAX" mogą uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu SM „PAX" przez pełnomocników?
Zasady reprezentowania członków spółdzielni na walnym zgromadzeniu przez pełnomocników reguluje art. 36 § 3 - 6 ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity: Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) Zgodnie z tym przepisem:
1. Członek może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika, jeżeli ustawa lub statut nie stanowią inaczej. Osoby prawne będące członkami spółdzielni biorą udział w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika.
2. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.
3. Członek zarządu spółdzielni nie może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu.
Nie dotyczy to spółdzielni liczących nie więcej niż dziesięciu członków, o ile statut nie stanowi inaczej.
4. Pracownik spółdzielni może być pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu, tylko jeżeli jest również członkiem spółdzielni zatrudnionym na podstawie spółdzielczej umowy o pracę.
Powyższy przepis w brzmieniu według, którego dopuszczalne jest ustanowienie przez członka spółdzielni pełnomocnika do reprezentowania na walnym zgromadzeniu obowiązuje od dnia 01.07.2011r. W świetle tego przepisu, odstępstwa od generalnej zasady dopuszczalności uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika mogą przewidywać jedynie przepisy ustawy lub postanowienia statutu.
Statut jest szczególnego rodzaju umową, a zatem jego
postanowienia stanowią umownie wprowadzone normy obowiązujące spółdzielców i spółdzielnię. Artykuł 5 Prawa spółdzielczego wymienia enumeratywnie elementy, które obligatoryjnie powinny być zawarte w każdym statucie, m.in. statut powinien określać zasady zwoływania walnych zgromadzeń, obradowania na nich i podejmowania uchwał.
W przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX", jej Statut, znowelizowany uchwałą Zebrania Przedstawicieli Członków z dnia 24.06.2010r., określa ogólne zasady zwoływania walnych zgromadzeń, obradowania na nich oraz podejmowania uchwał. Zgodnie natomiast z § 66 Statutu, szczegółowy tryb zwoływania, obradowania i podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie określa Regulamin uchwalony przez walne zgromadzenie. Uchwałą nr 2 z dnia 30.06.2011r. Walne Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX" przyjęło Regulamin Obrad Walnego Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX". Zgodnie z § 2 ust. 1 tego Regulaminu:
Członek Spółdzielni może brać udział w jednej części Walnego Zgromadzenia tylko osobiście. Nie dotyczy to członków Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni.
NASZE SPRAWY
W związku z powyższym powstaje wątpliwość, czy postanowienia powyższego Regulaminu w związku z brzmieniem art. 36 § 3 Prawa spółdzielczego są ważne i skuteczne i w konsekwencji, czy wyłączają możliwość ustanawiania przez członków pełnomocników uprawnionych do ich reprezentowania podczas obrad walnego zgromadzenia?
Na powyższe pytania należy udzielić twierdzącej odpowiedzi. Zgodnie bowiem z art. 42 § 1 Prawa spółdzielczego uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkie jej organy. Co prawa § 2 i § 3 tego artykułu przewidują, że uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna, a uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy spółdzielni albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu, to jednak § 9 tego artykułu wyraźnie stanowi, iż dopiero orzeczenie sądu ustalające nieistnienie albo nieważność uchwały walnego zgromadzenia bądź uchylające uchwałę ma moc prawną względem wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkich jej organów. A zatem Prawo spółdzielcze przewiduje przypadek tzw. nieważności względnej uchwał walnego zgromadzenia. Zgodnie z tą zasadą, jedynie prawomocny wyrok uchylający uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni na podstawie komentowanego przepisu art. 42 wywiera taki skutek, jakby uchwała w ogóle nie została podjęta (ex tunć). Jednakże dopóki taki wyrok nie zapadnie, uchwała, choćby była niezgodna z prawem lub postanowieniami statutu, pozostaje ważna i w pełni skuteczna.
W konsekwencji postanowienie § 2 ust. 1 Regulaminu Obrad Walnego Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX", przewidujące jedynie uprawnienie do osobistego uczestnictwa przez członka w określonej części walnego zgromadzenia, obowiązuje wszystkich członków SM „PAX" i wszystkie organy Spółdzielni. W świetle tego postanowienia, członkowie nie mają prawa uczestniczenia w walnym zgromadzeniu przez pełnomocników. Zgodnie bowiem z art. 18 § 5 pkt. 1 Prawa spółdzielczego, podstawowym obowiązkiem członka spółdzielni jest przestrzeganie przepisów prawa, postanowień statutu i opartych na nich regulaminów.
Niezależnie od powyższego należy wskazać, iż wyłączenie w Regulaminie opartym na postanowieniach Statutu SM „PAX," prawa do powoływania przez członków pełnomocników uprawnionych do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu nie może być uznane za nieważne z uwagi na treść art. 36 § 3 Prawa spółdzielczego. Powyższy przepis wszedł w życie w dniu 01.07.2011r., natomiast Regulamin Obrad Walnego Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „PAX" został uchwalony przez walne zgromadzenie w dniu 30.06.2011r. Zgodność uchwały organu spółdzielni z ustawa ocenia się natomiast według prawa obowiązującego w dniu podjęcia uchwały (tak wyrok Sadu Najwyższego z 18 marca 2010 r.. V CSK 260/2009, OSNC 2010, nr D. poz. 106: LexPolonica nr 2274381).
Z poważaniem
radca prawny Tomasz Marjański
PostWysłany: Czw 10:29, 21 Cze 2012
jankazik

 
Dołączył: 21 Sty 2012
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów



Jakiego komentarza oczekujesz ? Przecież to jest bełkot a nie opinia prawna.
Zobacz profil autora
Re: Oponia prawna z Naszych Spraw, proszę o komentarz
PostWysłany: Czw 11:23, 21 Cze 2012
smallcloud

 
Dołączył: 19 Mar 2012
Posty: 60
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Lubelska


Anonymous napisał:
Co prawa § 2 i § 3 tego artykułu przewidują, że uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna


To powinno wystatrczyc za cały komentarz.

A łopatologicznie.
"Wiemy ze uchwalamy uchwały niezgodne z prawem spoldzielczym, jednakże dopoki nam tego nie udowodnicie w sadzie to mozecie nam skoczyc"

Prosze wybaczyc kolokwializm i kiepsko brzmiacy zargon ale inaczej sie tego nie da skomentować.
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 12:22, 21 Cze 2012
Gość

 


Możemy to przecież tu zrobić, tylko czy będą chętni do zadawania pytań?
Po skompletowaniu pytań wyślemy jako list otwarty na adres SM PAX.
PostWysłany: Czw 13:04, 21 Cze 2012
jankazik

 
Dołączył: 21 Sty 2012
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów



Szkoda czasu. Nikt w spółdzielni nie odpowie rzeczowo na żadne pytanie. W ich interesie jest tylko trwanie. A członkowie spółdzielni służą tylko jako dawcy kapitału do tego trwania. Im szybciej ta prawda dotrze do wszystkich tym lepiej.


Ostatnio zmieniony przez jankazik dnia Czw 13:05, 21 Cze 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 8:31, 28 Cze 2012
Gość

 


prawnik jest qrwa na uslugach zarzadu
zrobia wszystko by nie dpuscic do zmian
na razie mamy bandyckie zachowanie zielinskiego
Oponia prawna z Naszych Spraw, proszę o komentarz
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin