Rejestracja FAQ Użytkownicy Szukaj Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna

Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne » Nowelizacja Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych - 2012 Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Nowelizacja Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych - 2012
PostWysłany: Śro 7:26, 11 Lip 2012
Gość

 


Spółdzielcza rewolucja
Spółdzielnie mieszkaniowe mogą stracić źródła dochodu, a wielu prezesów - stanowiska
RENATA KRUPA- -DĄBROWSKA

Zarządy niektórych spółdzielni mieszkaniowych mogą być zmuszone do podzielenia się władzą i liczenia się z opinią mieszkańców. Zmiany w funkcjonowaniu spółdzielni wprowadzane były z różnym skutkiem przez kolejne kadencje Sejmu. Dziś proponuje je PO i przy sprzeciwie SLD, wahaniu PSL i prawdopodobnemu po-parciu Ruchu Palikota ma szanse wprowadzić je w życie.
Na czym polegają założenia reformy? Zgodnie z projektem w bloku lub kilku budynkach na jednej działce, w których co najmniej jeden lokal jest wykupiony przez kogoś na własność, automatycznie powstanie wspólnota mieszkaniowa.
- Dziś osoba, która jest właścicielem mieszkania w spółdzielni, ale nie jest jej członkiem, nie ma wpływu na zarządzanie budynkiem, jest pozbawiona praw. Czas to zmienić - mówi Lidia Staroń z PO. Na środę zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
- Jeżeli członkowie wspólnoty będą zadowoleni ze spółdzielni, ma ona szansę dalej administrować nieruchomością, a oni mogą w niej pozostać do końca życia. Gdyby jednak kiepsko wywiązywała się z roli
zarządcy, będą mogli zatrudnić kogoś innego - tłumaczy Staroń.


3,5 tysiąca spółdzielni mieszkaniowych zarządza dziś w Polsce 3,A miliona lokali

- To koniec spółdzielni mieszkaniowych - ocenia Grzegorz Abramek, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. W prawie każdym bloku znajduje się przynajmniej jeden wykupiony lokal, wszędzie więc powstaną wspólnoty, które podzielą się majątkiem spółdzielni. Przejmą i będą czerpać korzyści m.in. z lokali użytkowych, które znajdują się w ich budynkach.
- Gdy spółdzielnie będą wiedziały, że administrowanie budynkami może przejąć komercyjna firma, będą się starać zarządzać lepiej i taniej - mówi Paweł Backiel, prezes Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego z Białegostoku. Zdaniem Lidii Staroń straszenie likwidacją spółdzielni jest nieuzasadnione, a zwolennikom tej tezy chodzi o to, by nie dopuścić do zmian.
Posłowie PO chcą ponadto, by prezesa spółdzielni powoływała nie rada nadzorcza, lecz walne zgromadzenie wszystkich członków. - Wielu prezesów rządzi latami. Nie wszyscy są dobrymi gospodarzami, niektórzy działają na szkodę spółdzielni, ale czują się bezkarni. Wiedzą bowiem, że rada nadzorcza - czasami złożona z kolegów - ich nie odwoła -mówi Staroń.
Jakie szanse ma w Sejmie rządowy projekt? Na razie PSL zastanawia się, jak głosować. - Decyzję podejmiemy we wtorek - mówi Krzysztof Kosiński, rzecznik prasowy Klubu Parlamentarnego. SLD jest przeciwne, prawdopodobnie za będzie Ruch Palikota. PiS pracuje nad własnym, dość podobnym projektem i chce, aby obydwa były przez Sejm rozpatrywane razem.
* C3



Źródło : Rzeczpospolita
PostWysłany: Śro 7:47, 11 Lip 2012
Marek_

 
Dołączył: 30 Sie 2011
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów



Treść projektu nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i inne z tym związane dokumenty są tu: www.smpax.fora.pl
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 14:07, 11 Lip 2012
Twardy
Gość

 


WIRTUALNA POLSKA

Wiadomość wydrukowana ze stron: biznes.wp.pl
PO chce zlikwidować spółdzielnie mieszkaniowe 2012-07-04 (15:30)

Politycy SLD są zdania, że projekt PO nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zmierza do ukrytej likwidacji spółdzielni. Sojusz zapowiada obronę spółdzielczości. Zarzuty SLD to "kompletne bzdury", a Sojusz "celowo straszy spółdzielców" - odpowiada Platforma.

Pierwsze czytanie projektu PO ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Szef SLD Leszek Miller przypomniał na środowej konferencji prasowej, że obecnie obowiązującą ustawą z 2000 roku, która reguluje kwestie spółdzielni mieszkaniowych, zajmował się już m.in. Trybunał Konstytucyjny i zakwestionował niektóre jej przepisy.

- I pod pretekstem, iż ustawa kilkakrotnie była skutecznie zaskarżana w Trybunale Konstytucyjnym, grupa posłów PO występuje z projektem ukrytej likwidacji spółdzielczości mieszkaniowej i spółdzielni mieszkaniowych - zaznaczył Miller.

Projekt ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, autorstwa posłów PO, zakłada m.in. udział spółdzielcy w majątku spółdzielni, możliwość zmiany administratora, dostęp spółdzielcy do dokumentów spółdzielni, możliwość kontrolowania zarządu, ograniczenie władzy prezesów i radykalne zmniejszenie opłat ponoszonych przez spółdzielców.

Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński ocenił, że projekt Platformy to "nic innego, jak skok na majątek spółdzielców". Jego zdaniem, jeśli ustawa w kształcie proponowanym przez PO, weszłaby w życie, skutkowałaby m.in. tym, że lokatorzy nie mieliby wpływu na to, co dzieje się na dawnych terenach spółdzielczych.

Wspólnoty - ostrzegał rzecznik Sojuszu - które powstaną po ewentualnym rozpadzie spółdzielni, nie będą miały wystarczającej ilości środków finansowych na inwestycje, takie jak docieplenia budynków, czy malowanie klatek schodowych. - W przypadku trudnej sytuacji finansowej i kłopotów np. z płatnościami czynszu przez któregoś z lokatorów, mieszkania takich osób będą od razu wystawiane na sprzedaż - mówił Joński.

W jego ocenie ustawa, którą proponuje Platforma, może spowodować zamknięcie spółdzielczych domów kultury, domów seniora, bibliotek i świetlic środowiskowych, a także likwidację osiedlowych zieleńców oraz placów zabaw i zastąpienie ich lokalami rozrywkowymi i hipermarketami.

- SLD będzie bronić spółdzielców. Szykujemy dużą akcję informacyjną. SLD chce wszędzie, gdzie są spółdzielnie mieszkaniowe przeprowadzić akcję informacyjną o skutkach wprowadzenia tej ustawy - podkreślił Joński. W ramach akcji, do skrzynek pocztowych mieszkańców osiedli ma trafić ulotka, w której SLD będzie ostrzegać przed konsekwencjami uchwalenia ustawy autorstwa PO.

Joński i Miller zapowiedzieli też złożenie w przyszłym tygodniu własnego projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który będzie uwzględniał orzeczenia TK.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski uważa zarzuty SLD za "kompletne bzdury". "Różnica między Platformą a SLD jest taka, że my chcemy chronić spółdzielców, a Sojusz chce chronić prezesów spółdzielni. Nasza ustawa daje wiele możliwości, a przede wszystkim wiele praw spółdzielcom" - stwierdził.

Jak ocenił, projekt PO wzmacnia pozycję spółdzielców, a osłabia pozycję prezesów spółdzielni. "Może Leszek Miller ma wielu kolegów-prezesów spółdzielni?" - dodał Olszewski.

Posłanka PO Lidia Staroń uważa, że SLD "celowo straszy spółdzielców, żeby utrzymać status quo w spółdzielniach i ich zarządach".

- Ustawa zwiększa prawa spółdzielców, daje prawo do majątku, do wyboru czy ktoś chce być w spółdzielni czy nie, wprowadza w nich kontrolę. Zrównuje prawa właścicieli mieszkań, którzy są w spółdzielni z prawami każdego innego właściciela. Dzisiejsze przepisy są niekonstytucyjne, pozwalają na dużą nieprzejrzystość w spółdzielniach - zaznaczyła Staroń.
SLD krytykuje projekt PO ws. spółdzielni mieszkaniowych
PostWysłany: Pon 10:43, 16 Lip 2012
Eleanor Roosevelt

 
Dołączył: 03 Lip 2012
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów



SLD krytykuje projekt PO ws. spółdzielni mieszkaniowych i składa własny

Politycy SLD po raz kolejny skrytykowali we wtorek projekt PO nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, oceniając, że, gdyby weszła w życie, mogłaby skutkować likwidacją spółdzielni. Złożyli jednocześnie własny - lepszy ich zdaniem - projekt w tej sprawie.


czytajcie dalej: [link widoczny dla zalogowanych]

SLD celowo straszy spółdzielców, żeby utrzymać status quo w spółdzielniach i ich zarządach.
Zobacz profil autora
Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
PostWysłany: Pon 11:05, 16 Lip 2012
Marek_

 
Dołączył: 30 Sie 2011
Posty: 162
Przeczytał: 0 tematów



Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - kto zyska, a kto straci?
Paweł Matyja

Lokatorzy wezmą sprawy w swoje ręce. Chodzi o nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że jest to karta przetargowa położona na stół tuż przed wyborami. Tym sposobem partie walczą o głosy 10 mln lokatorów bloków spółdzielczych. My pytamy kto na ewentualnych zmianach zyska najbardziej i co w praktyce oznaczają one naprawdę?

Zupełnie rozmyta jest wizja dalszych losów spółdzielni mieszkaniowych. Do sejmowej komisji trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma znacznie ograniczyć ich działanie. - Koniec spółdzielni w rozumieniu czegoś, co stanowiło zabezpieczenie dla tych, którzy w spółdzielni mieszkali przed zagrożeniami rynku czyli kapitalizmu - uważa Tomasz Jórdeczka, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Bo zdaniem przeciwników tej nowelizacji - projekt jest szczególnie niebezpieczny. Zakłada, że gdy choć jeden lokal w budynku spółdzielczym zostanie wykupiony na własność, blok automatycznie stanie się wspólnotą mieszkaniową.

Ponadto nowelizacja rozszerza prawa członków spółdzielni. Będą decydować, czy ich nieruchomością dalej ma zarządzać spółdzielnia, czy wezmą sprawy w swoje ręce. Na tym zagrożenia się jednak nie kończą. - Nie ma takiej możliwości, żeby można było komfortowo zbierać na remonty i aby stan techniczny tych budynków był należyty - stwierdza Ryszard Szczuka, prezes SM Nasza Praca w Częstochowie.

Zmiany mają doprowadzić też do podwyżek czynszu i utraty dodatków mieszkaniowych. W to jednak, że coś w funkcjonowaniu spółdzielni powinno się zmienić nikt nie wątpi. - Ten projekt ustawy będzie krokiem milowym w spółdzielczości mieszkaniowej, gdzie przepisy i duży bałagan panujący w przepisach do dnia dzisiejszego nie został rozwiązany - oznajmia Janusz Tarasiewicz, Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców. Jak duży bałagan panuje w spółdzielniach, o tym długo opowiadać mogą mieszkańcy bytomskiej spółdzielni mieszkaniowej. Twierdzą zgodnie - spółdzielczość to w chwili obecnej jedynie - piękna idea. - Jak czyta się sprawozdanie, to włos na głowie się jeży, co można zrobić i ile w końcu my musimy płacić - mówi Józef Zaczek, Grupa Inicjatywna Ochrony Lokatorów.

- Kupiłem sobie w wolnym państwie swoją niewolę, ja stałem się niewolnikiem - dodaje Jan Hadulla, Grupa Inicjatywna Ochrony Lokatorów.

Ta niewola może się jeszcze w czasie tych wakacji skończyć. W sierpniu nowe przepisy mogą wejść w życie. - Nie będzie tak, że prezes jednej spółdzielni zrzeszonych w związkach rewizyjnych kontroluje kolegę prezesa w drugiej spółdzielni, wprowadzamy tutaj nadzór państwowy - tłumaczy Tadeusz Kopeć, Platforma Obywatelska. Do kontroli związków rewizyjnych zaufania nie mają też sami spółdzielcy. Projekt nowelizacji ustawy ma to zmienić. - Nie jest korzystny dla prezesów i różnego rodzaju pasożytniczych organizacji żyjących na organizmie spółdzielczym, typu Krajowa Rada Spółdzielcza żyjąca na koszt spółdzielców - zaznacza Janusz Tarasiewicz, Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców.

Krajowa Rada Spółdzielcza, jak czytamy w specjalnym piśmie w związku z zagrożeniami dla spółdzielczości już szykuje linie obrony: (...) Zwracamy się zatem z prośbą o dokonywanie wpłat w wysokości min. 1000 złotych celem zgromadzenia środków niezbędnych do obroni naszych spółdzielni.

W Zabrzu ludzie stracili dorobek całego życia. Kiedy właścicielem mieszkań przestały być zakłady pracy, a zostały spółdzielnie mieszkaniowe. Ludzie byli pewni, że to, na co przez lata pracowali, będzie ich. Udało się zaledwie garstce, reszta o swoje prawa walczy w sądzie. - Panowie się dogadali, teraz czekają na nowelizację ustawy. Niby to ma być dla nas, ale to jest banda złodziei, i to nie jest żadna demokracja - mówił lokator z Zabrza. Wobec proponowanych zmian wytaczany jest jeszcze jeden - największy zarzut. - Niekonstytucyjności - rzekomej dodam - niektórych przepisów, natomiast ja tych zarzutów nie podzielam - stwierdza prof. Krzysztof Pietrzykowski, UW, sędzia Sądu Najwyższego.

Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że nowe przepisy są swego rodzaju kartą przetargową, wszak dotyczą blisko 10 milionów potencjalnych wyborców.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Warto przeczytać komentarze pod artykułem!!

np:
Cytat:
"Nie ma takiej możliwości, żeby można było komfortowo zbierać na remonty" Słusznie komfortowo zbierać na remonty po 100 zł./m-c, a gdzie remonty??????? Fundusz remontowy jest a remontów nie ma - gdzie te pieniądze u mnie w bloku to kwota ok. 160.000 zł. rocznie, a trwa to kilkanaście lat, remonty śladowe.
Zobacz profil autora
Re: SLD krytykuje projekt PO ws. spółdzielni mieszkaniowych
PostWysłany: Pon 12:05, 16 Lip 2012
Gość

 


Eleanor Roosevelt napisał:
SLD krytykuje projekt PO ws. spółdzielni mieszkaniowych i składa własny

Politycy SLD po raz kolejny skrytykowali we wtorek projekt PO nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, oceniając, że, gdyby weszła w życie, mogłaby skutkować likwidacją spółdzielni. Złożyli jednocześnie własny - lepszy ich zdaniem - projekt w tej sprawie.


czytajcie dalej:

SLD celowo straszy spółdzielców, żeby utrzymać status quo w spółdzielniach i ich zarządach.


Tu piękne podsumowanie projektu SLD:
zaintresowana napisał:
Panie Miller -1/ "zakaz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej przez pracowników spółdzielni" + I PODLEGŁYCH JEJ SPÓŁEK.
SM tworzą sobie spółki i pracownicy spółek podległych SM są w RN i robią to co życzy sobie prezes SM.
2/ SLD dopuszcza m.in. w okresach kilkuletnich wspólne gospodarowanie funduszem remontowym dla dwu lub więcej nieruchomości. NIE , NIE, NIE teraz nie wiadomo gdzie są pieniądze z funduszu remontowego, a później tym bardziej.
3/ "tworzenie zebrań przedstawicieli członków spółdzielni, zamiast walnego zgromadzenia wszystkich członków spółdzielni." NIE , NIE, NIE PRZEDSTAWICIELE CZŁONKÓW TO PRZEWAŻNIE KOLESIE PREZESA.
4/ "Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków" ! - JAKI majątek, majątek spółdzielni przenosi się do spółek zakładanych przez prezesów SM. Spółek nie można kontrolować i hulaj dusza na konto członków
PostWysłany: Pon 13:38, 16 Lip 2012
Gość

 


"Krajowa Rada Spółdzielcza, jak czytamy w specjalnym piśmie w związku z zagrożeniami dla spółdzielczości już szykuje linie obrony: (...) Zwracamy się zatem z prośbą o dokonywanie wpłat w wysokości min. 1000 złotych celem zgromadzenia środków niezbędnych do obroni naszych spółdzielni."

Widać od razu czyich interesów broni w/w organizacja, pewnie rękaw rękę z Związek Rewizyjny S. M. którzy to są ale nic nie mogą.
Po co w takim razie płacić na darmozjadów?
I tego się te organizacje boja, skończą się ciepłe posadki.
projekt senacki
PostWysłany: Śro 9:42, 18 Lip 2012
Gość

 


Senat przedstawił projekt nowelizacji ustawy - Prawo spółdzielcze mający na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (druk sejmowy nr 442 [link widoczny dla zalogowanych]).
Powinni się nim zainteresować wszyscy, którzy nie mają jeszcze wyodrębnionej własności lokalu. Hipoteka wyodrębnianego lokalu ma być obciążana proporcjonalnie do jego udziału w nieruchomości.
PostWysłany: Śro 11:02, 18 Lip 2012
Gość

 


Więc najrozsądniejszym wyjściem było by ogłoszenie upadłości Spółdzielni już teraz.

Na mocy obowiązującego prawa stracili by tylko posiadacze mieszkań lokatorskich.

A tak dostanie się wszystkim nieuwłaszczonym do tej pory.
PostWysłany: Śro 11:13, 18 Lip 2012
upadłość
Gość

 


A kto i jak może złożyc wniosek o upadłośc społdzielni?
Czy może to być grupa spółdzielców?
PostWysłany: Śro 11:21, 18 Lip 2012
Gość

 


Tak na walnym ale to w tej spółdzielni bez szans.

Gdyby zebrała się duża grupa zdesperowanych właścicieli mieszkań dajmy na to 10-20 i przestała płacić to w krótkim czasie spółdzielnia straciła by płynność finansową i upadła. Ale to się wiąże z możliwością braku wody , gazu, wstrzymaniem wywozu śmieci. Więc też raczej nierealne.

Może to zrobić tez wierzyciel, ale to wbrew jego interesom.
PostWysłany: Śro 13:10, 18 Lip 2012
Gość

 


chodziło mi o 10-20 % a nie o dziesięciu - dwudziestu mieszkańców.
PostWysłany: Śro 14:28, 18 Lip 2012
Gość

 


Anonymous napisał:
Więc najrozsądniejszym wyjściem było by ogłoszenie upadłości Spółdzielni już teraz.

Na mocy obowiązującego prawa stracili by tylko posiadacze mieszkań lokatorskich.

A tak dostanie się wszystkim nieuwłaszczonym do tej pory.


Proszę mnie oświecić i wytłumaczyć, co się "dostanie wszystkim nieuwłaszczonym" jak nie będzie upadłości, a więc przed czym miała by ta upadłość ochronić tych nieuwłaszczonych?
PostWysłany: Śro 18:40, 18 Lip 2012
Gość

 


Wystarczy przeczytać to co jest napisane w linku powyżej.
Tam jest wszystko napisane, wiem że nie łatwo się to czyta ale mi się udało, wierze ze inni też mogą to zrobić.
PostWysłany: Śro 20:05, 18 Lip 2012
Gość

 


Anonymous napisał:
Wystarczy przeczytać to co jest napisane w linku powyżej.
Tam jest wszystko napisane, wiem że nie łatwo się to czyta ale mi się udało, wierze ze inni też mogą to zrobić.


Przeczytałem i dalej nie wiem przed czym miałaby mnie posiadacza spółdzielczego mieszkania uchronić upadłość?
Nowelizacja Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych - 2012
  Forum Forum mieszkańców osiedla przy ul. Stryjeńskich 19 (Warszawa Ursynów) Strona Główna » Forum ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © phpBB Group
Theme designed for Trushkin.net | Themes Database.
Regulamin