Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Śro 8:16, 29 Wrz 2010    Temat postu:

Mam zwrot za CO za 2009, ale sprawdziłem z ciekawości swoje rozliczenie CO. I co się okazało, że płacę za więcej niż zużyłem! Płace za metraż, a nie za faktyczne zużycie z liczników.
Nie są to duże pieniądze, ale jest to kolejny sposób wyciągania od nas pieniędzy przez spółdzielnię!
Mieszkaniec
PostWysłany: Wto 17:05, 21 Wrz 2010    Temat postu:

Niektórzy z nas (proszę sprawdzić własne rozliczenia za rok 2009 czy jest tam informacja o zużyciu według regulaminu) płacą nie za ilość energii wskazaną przez licznik tylko kwotę wyliczoną na podstawie średniego zużycia wyliczonego przez spółdzielnię dla naszego budynku. Kwota ta jest często wielokrotnie wyższa od tej wynikającej ze wskazań licznika.

Zasada ograniczająca koszt minimalnego ogrzewania na poziomie 0.5 wartości średniej dla całego budynku oraz wartości kosztów maksymalnych na poziomie 1.5 wartości średniej powoduje (w wielu przypadkach - nie mających nic wspólnego z pustostanami) rozliczanie kosztów ciepła wykorzystując powierzchnię lokali a nie wskazania liczników energii.
Jest to niezgodne z interpretacją obowiązującej ustawy (Prawo Energetyczne) zawartą w piśmie Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego Ministerstwa Gospodarki i Pracy z dnia 22.09.2005.
Oto fragment tego pisma:
"Dokonując, zgodnie z art.45a ust.8 ustawy, wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi mieć na uwadze zapisy ust.9,art.45a ustawy, tzn. aby wybrana metoda stymulowała energooszczędne zachowania lokatora oraz zapewniała ponoszenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła. Oznacza to, że metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę poszczególnych lokali powinna być stosowana tylko wówczas, gdy nie ma możliwości, np. z przyczyn technicznych, zastosowania metod wykorzystujących wskazania ciepłomierzy lub wskazania urządzeń wskaźnikowych."

Chciałbym również przytoczyć fragment dokumentu "Standard rozliczania kosztów ciepła podstawą dobrego regulaminu" opracowanego przez Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii:
"Nie należy natomiast wprowadzać ograniczeń w kosztach zmiennych (kosztach zależnych od indywidualnego zużycia) poszczególnych lokali, np. jeśli koszt zmienny lokalu jest rażąco niski lub rażąco wysoki, ponieważ nie motywuje to lokatorów do efektywnego oszczędzania. Lokator o małym zużyciu („i tak płacę, mimo iż oszczędzam”), lokator o wysokim zużyciu („mogę grzać ile chcę, i tak nie zapłacę więcej”). Prowadzi to w efekcie do stworzenia rozliczenia w dużym stopniu uśrednionego” i braku związku pomiędzy zużyciem a opłatą, co w końcu doprowadzi do wzrostu kosztów ogrzania budynku. A przecież dążymy do zmniejszania tych kosztów."

Dlatego proponuję aby spółdzielnia czym prędzej wycofała się z tych zapisów w regulaminie, aby nie narażać nas na koszty ewentualnych przegranych procesów sądowych.
Gość
PostWysłany: Czw 13:52, 09 Wrz 2010    Temat postu: Rozliczenie ogrzewania w 2009 roku

Szanowni Państwo!
Na spotkaniu 4 IX został poruszony problem rozlicznia ogrzewania w 2009 roku. W związku z tym RO zwróciła się o wyjaśnienia do Administracji Spółdzielni.
Jak na razie poza pojedynczymi przypadkami awarii liczników ciepła nie stwierdzono nieprawidłowości. Temat ten jest jednak nadal przedmiotem zainteresowania RO.
Przy okazji wyjaśniamy, że od 2006 roku obowiązuje zasada, że jeśli ilość ciepła dostarczanego do mieszkania jest mniejsza niż połowa średniej dla danego budynku, podstawą rozliczenia jest właśnie połowa średniej. W regulacji tej chodziło o uniknięcie "grzania" przez sąsiadów co jest szczególnie istotne w przypadku pustotanów.
Informujemy również, że według uzuskanych informacji, koszty ogrzewania dla całego budynku były w 2009 roku około dwa razy wyższe niż w roku 2008.
Jeżeli pojawią się jakieś nowe informacje w kwestii ogrzewania, niezwłocznie Państwa poinformujemy.
Z poważaniem,
Tomasz Sobieraj
Przew. RO

Powered by phpBB © 2001-2004 phpBB Group
phpBB Style by Vjacheslav Trushkin